Massachusetts College of Liberal Arts has announced its dean’s list for the fall 2013 semester.

Adams: Garrett Alibozek, Jillian Avery, Duncan Baxter, Sylvia Benito, Corbin Brassard, Kelley Bulmer, Alison Cowie, Michael Davis, Elizabeth Denault, Paige Fillio, Jessica Gamari, Ericca Gerry, Breana Gladu, Austin Hannaleck, Chelsea Lefebvre, Gabrielle McNeice, Amanda Meczywor, Dawn Milesi, Daniel Ouellette,Danielle Paquette, Walter Pecor, Bradley Smith, Veronica Sniezek, Ramzy Sookey, Sierra Stansfield, Bridget Tanguay, Danielle Wiencek, Nicole Wooley.

Cheshire: Brandon Hoag, Jonathan Kolis, Annie Lewis, Chloe McGrath, Benjamin Raimer, Chad Raimer, Ryan Raimer, Mark Sebastino, Troy Segala, Jessica Wojcik.

Clarksburg: Timothy Denette, Steven Gamari, Kelsey Ouimet, Joanne Patenaude, David Robert, Taylor Sheldon, Kennedy Valois, Morgan Valois.

Dalton: Matthew Boino, Elizabeth Connor, Sara Hamilton, Rebecca Haskell, Alyssa Jordan, Nhi Nguyen Le, Patrick Meunier, Anna Pettus, Darcie Sosa.

Drury: Dawn Harrington.

Florida: Jon Oleson.

Great Barrington: Lindsey Berkowitz, Samantha Homeyer, Kurtiss Keefner.

Hancock: Juan Garcia Parris.

Hinsdale: Elizabeth Cyr-Silver, Andrew Hagadorn, Wayne Maloney.

Lanesborough: Matthew Brignolo, Alexander Krell, Tina Radke, Alana Vlahopoulos.

Lee: Melissa Gelpi, Joshua Reynolds.

Lenox: Benjamin Finley, Sergei Kalachev-Fuster, Cassandra LaChance, Laura Saldarini, Elizabeth Skakel, Sue Ann Wasuk.

New Ashford: Samantha Quinn.

North Adams: Jonathan Agustin, Joseph Arabia, Jennifer Barbeau, Ross Betti, Joseph Brandon, Jamie Burdick, Sherry Burdick, Marinna Burzimati, Laura-Lynn Dear, Ryan Donovan, Jacob Groves, Paul Guerino, Vito Guerino, Margaret Gugarty, Justina Jordano, Gabriel Kogel, Anthony Machin, Justin McCarthy, Edward McCormick, Sarah McDonough, Alexander McKinney, Joseph Melillo, Brodey Moran, Christopher Mowe, Alyssa Neil, Angela Perez, Tanya Record, Katie Ryan, Stephen Senay, Peggy Shartrand, Glen Soucie, Kathleen Strizzi, Jessica Sumner, Jeffrey Vecellio, Katherine Wade.

Peru: Cynthia Kerr.

Pittsfield: Shaun Aitken, Samantha Barbarotta, Jessica Barcher, Gina Basiliere, Brooke Bentz, Jordyn Biagiotti, Alisa Blanchard, Kaitlyn Boehm, Megan Brady, Autumn Bragan, Mallory Brindle, Martha Bruso, Nathan Carter, Richard Chiu, Candida Cooper, Brendon Cowdrey, Seamus Culver, Courtney DiCicco, Padraig Dougherty, Jennifer Drury, Ryan Evangelisto, Erwin Figueroa, Jasmin Figueroa, Bridget Forson, Damon Fowler, Stephanie Giardina, Jessica Godfroy, Marianne Goodfellow, Taylor Graziola, Iliana Hagenah, Emily Hart, Justin Hillman, Kelle Hostetter, Jonathan Hubbard, Alexandria Jackson, Nathanael Jackson, Courtney Keefe, Mitchell Keil, Christian Kennedy, Ashley Keyes, Kelly Klose, Michael Lamoureaux, Linda MacDonald, Joseph Maffuccio II, Lucas Marion, Rian Martin, Michael McCormick, Virginia Menard, Alzie Mercado, Mitchell Mullett, Kristen Nadeau, Jay Ogle, Mahesh Patel, Nicolle Phillips, Scott Reim, Nancy Reis, Michael Sciola, Rory Slattery, Sean Smith, Katherine Sonsini, Leah Sullivan, Stephanie Vanbramer, Emily Vigiard, Monica Vogel, Christopher Ward, Jillian Wehry, Kayla Wendling.

Richmond: Alan Havill, Alexandria Renton, Abigail Schrang.

Savoy: Taylor Manning.

Sheffield: Keslie Lewis.

West Stockbridge: Sean Edwards.

Williamstown: Heidi Angueira, Amanda Burnham, Howard Carter, Taylor Dunn, Wendy Gregory, Yishu Han, Michelle Haskins, Bentley Munsell, Cassandra Peltier, Stone Stewart, Michael Zombek.

Windsor: Ariel Fusini.

Vermont

Bennington: Mariah Burgess, Bradley Cottrell, Robert Gorry, Whitney Kalinowski, Rachel Maher, Michael Smith, Kevin Stadnik, Nathanial Stanley.

Pownal: Tia Leonard, Blake Trzesiara.

Readsboro: Ashley Blevins, Robert Jutras.

Stamford: Veronica Colacurcio, Brittany Condon, Natasha Dalton.

Whitingham: Christopher Merriman