Friday May 11, 2012

Boys

3,200-meter relay -- 1. Pittsfield, 8:44.3; 2. Monument Mountain, 8:54.7; 3. Hoosac Valley, 9:16; 4. Wahconah, 9:20; 5. Taconic, 9:23.

110 hurdles -- 1. Keiland Cross, Pittsfield, 17.06; 2. Tom Randolph, Monument, Ty Discoe, Pittsfield, 17.5; 4. Aaron Coty, Pittsfield, 17.9; 5. Karl Schmidt, Wahconah, Jason Laramee, Monument, 18.2.

100 -- 1. Austin Felter, Hoosac, 11.15; 2. Dominic Nda, Taconic, 11.22; 3. J. Newton, Lenox, 11.28; 4t. Derek Glass, Pittsfield, Korey Leonard, Monument, 11.6.

1,600 -- 1. Scott Carpenter, Lenox, 4:26.43; 2. Dan Brien, Pittsfield, 4:38.2; 3. Tom Tagliaferro, Pittsfield, 4:42.09; 4. Peter Wilke, Pittsfield, 4:43.3; 5. Weyessa McAlister, Monument, 4:44.3.

400 relay -- 1. Taconic, 46.3; 2. Hoosac Valley, 46.33; 3. Monument, 47.2; 4t. Pittsfield, Wahconah, 47.7.

400 -- 1. Patrick Boua, 53.06; 2. Joe Botto, Pittsfield, 53.2; 3. Nick Masiero, Monument, 53.3; 4. Chris Peretti, Monument, 53.39; 5. Guerino, Drury, 53.94.

400 hurdles -- 1. Mike Kotleski, Monument, 1:01.6; 2. K. Cross, Pittsfield, 1:03.7; 3t. Jason Laramee, Monument, Truman Chojnowski, Hoosac, 1:05; 5. A. Woodger, Lenox, 1:05.28.

800 -- 1. S. Carpenter, Lenox, 2:01.41; 2. Greg Dowland, Pittsfield, 2:01.5; 3. Dan Brien, Pittsfield, 2:03.16; 4. Peter Wilke, Pittsfield, 2:06.2; 5. Nick Masiero, Monument, 2:07.2.

200 -- 1. P. Boua, Taconic, 23.


Advertisement

0; 2. Vito Guerino, Drury, 23.5; 3. J. Newton, Lenox, 23.6; 4. D. Nda, Taconic, 23.75; 5. Stefanik, Hoosac, 23.77.

3,200 -- 1. S. Carpenter, Lenox, 9:40; 2. Tom Tagliaferro, Pittsfield, 10:17; 3. Mark Rabasco, Taconic, 10:22; 4. J. Malinowski, Monument, 10:27.7; 5.Weyessa McAlister, Monument, 10:32.

1,600 relay -- 1. Pittsfield, 3:48.59; 2. Monument, 3:51; 3. Wahconah, 3:55.7; 4. Drury, 4:01; 5. Taconic, 4:24.

Shot put -- 1. J. Kiin, Monument, 39-7 1/2; 2. Collin Bean, Wahconah, 39-2 1/2; 3. Kyle Brazee, Pittsfield, 37-8 1/2; 4. Matt McNulty, Pittsfield, 37-8; 5. Steve Coons, Hoosac, 37-4.

Discus -- 1. Dean Nichols, Wahconah, 117-4; 2. Tyler Kays, Wahconah, 115-7; 3. S. Coons, Hoosac, 112-10; 4. Tyler Panetti, Pittsfield, 108-8 7/8; 5. Kyle Brazee, Pittsfield, 107-2.

Javelin -- 1. Joey Szczepaniak, Wahconah, 147-6; 2. D. Nichols, Wahconah, 141-10; 3. Jesse Dupont, Monument, 140-9; 4. Tyler Panetti, Pittsfield, 139-1; 5. Sawyer Stewart, Monument, 128-5.

Long jump -- 1. C. Storti, Monument, 20-2; 2. P. Boua, Taconic, 19-1; 3. A. Felter, Hoosac, 18-11; 4. T. Thomas, Mount Greylock, 18-7; 5. D. Glass, Pittsfield, 18-4 1/4.

Triple jump -- 1. A. Felter, Hoosac, 39-10; 2. J. Waterman, Monument, 38-11; 3. N. Jarck, Lenox, 38-9 1/2; 4. D. Glass, Pittsfield, 37-11 1/4; 5. K. Cross, Pittsfield, 37-8.

High jump -- 1. J. Laramee, Monument, 6-1; 2t. K. Cross, Pittsfield, N. Masiero, Monument, R. Myers, Monument, 5-10; 5t. C. Stefanik, Hoosac, K. Boino, Wahconah, B. Kerr, Pittsfield, 5-6. Girls

3,200 relay -- 1t. Monument Mountain, Wahconah, 10:45; 3. Drury, 11:02; 4. Hoosac, 11:06; 5. Lenox, 11:06.62.

100 hurdles -- 1. Cate Cherry, Wahconah, 17.2; 2. Maddie Sprague, Wahconah, 17.3; 3. Alyssa Marceau, Drury, 17.39; 4. Liz Provost, Hoosac, 17.66; 5. Taylor Patti, Pittsfield, 17.69.

100 -- 1. Marisa Sprague, Wahconah, 12.7; 2. C. Luscier, Taconic, 13.1; 3. A. Shove, Lenox, 13.27; 4. Amanda Wright, Pittsfield, 13.31; 5. Costello, Monument, 13.5.

1,600 -- 1. Lauren Farry, Pittsfield, 5:39.3; 2. K. Alibozek, Hoosac, 5:40; 3. Hannah McClusky, Lenox, 5:45; 4. Abby Wright, Pittsfield, 5:49.09; 5. Magri, Taconic, 5:58.1.

400 relay -- 1. Pittsfield, 53.25; 2. Wahconah, 53.9; 3. Monument, 54.46; 4. Taconic, 55.7; 5. Lenox, 55.72.

400 -- 1. Megan Rodowicz, Hoosac, 1:02; 2. S. Engelberger, Monument, 1:02.9; 3. Harvey, Wahconah, 1:04.3; 4. M. Curro, Wahconah, 1:04.4; 5. T. Brown, Lenox, 1:04.52.

400 hurdles -- 1. Cori Ghidotti, Drury, 1:11.7; 2. Erin Hopmans, Wahconah, 1:12.5; 3. Marceau, Drury, 1:14; 4. M. McGovern, Pittsfield, 1:14.2; 5. J. Marshall, Lenox, 1:14.3.

800 -- 1. Sydney Engelberger, Monument, 2:28; 2. A. Wright, Pittsfield, 2:32.41; 3. Lauren Farry, Pittsfield, 2:53.37; 4. Ferrara, Drury, 2:38; 5. Makayla Powers, Pittsfield, 2:40.5.

200 -- 1. Alanna White, Wahconah, 26.7; 2. C. Luscier, Taconic, 26.86; 3. A. Shove, Lenox, 27.93; 4. Rodowicz, Hoosac, 28.38; 5. West, Taconic, 28.5.

3,200 -- 1. L. Farry, Pittsfield, 11:44.56; 2. K. Alibozek, Hoosac, 12:18; 3. J. Marshall, Lenox, 12:27.1; 4. Emily Tibbetts, Lenox, 12:29; 5. Chapman, Taconic, 12:47.97.

1,600 relay -- 1. Pittsfield, 4:28.47; 2. Wahconah, 4:30; 3. Monument, 4:31; 4. Drury, 4:48; 5. Lenox, 4:50.

Shot put -- 1. Liz Provost, Hoosac, 35-0; 2. Miranda Gajda, Hoosac, 30-5; 3. Shauna Lefebvre, Hoosac, 29-6; 4. Kelsey Marzotto, Monument, 28-8; 5. Garvey, Drury, 27-8.

Discus -- 1. Provost, Hoosac, 111-11; 2. K. Marzotto, Monument, 102-10; 3. R. Hunt, Pittsfield, 84-4; 4. Cohen, Monument, 83-3; 5. Dari Gambino, Wahconah, 81-6.

Javelin -- 1. Gajda, Hoosac, 114-0; 2. B. Nicholson, Pittsfield, 84-4; 3. Lamarre, Drury, 80-6; 4t. Goyette, Hoosac, Lefebvre, Hoosac, 78-5.

Long jump -- 1. Mar. Sprague, Wahconah, 16-7; 2. C. Cherry, Wahconah, 15-10; 3. Wojtkowski, Monument, 15-1 3/4; 4. Sophie Randolph, Monument, 14-10; 5. Mad. Sprague, Wahconah, 14-3 1/2.

Triple jump -- 1. Mar. Sprague, Wahconah, 33-11 3/4; 2. Sophie Randolph, Monument, 32-11; 3. Costello, Monument, 31-7 1/2; 4. C. Cherry, Wahconah, 31-7; 5. C. Luscier, Taconic, 31-1.

High jump -- 1t. Megan Kittler, Pittsfield, A. Nugent, Lenox, 4-10; 3t. Lizzy Kowalczyk, Wahconah, C. Wojtkowski, Monument, 4-8; 5t. Many tied at 4-6.

COACHES: Please send any updates to Sports Editor Matthew Sprague at msprague@berkshireeagle.com.