Friday May 25, 2012

Boys

3,200-meter relay -- 1. Pittsfield, 8:27.98; 2. Monument Mountain, 8:51.28; 3. Hoosac Valley, 8:58.07; 4. Mount Greylock, 9:02.26; 5. Wahconah, 9:09.

110 hurdles -- 1. Keiland Cross, Pittsfield, 16.06; 2. Tom Randolph, Monument, Ty Discoe, Pittsfield, 17.5; 4. Aaron Coty, Pittsfield, 17.9; 5. Karl Schmidt, Wahconah, Jason Laramee, Monument, 18.2.

100 -- 1. Dominic Nda, Taconic, 11.1; 2. Austin Felter, Hoosac, 11.15; 3. Jordan Newton, Lenox, 11.28; 4. Korey Leonard, Monument, 11.5; 5t. Derek Glass, Pittsfield, Tyrell Thomas, Greylock, Connor Storti, Monument, 11.6.

1,600 -- 1. Scott Carpenter, Lenox, 4:26.43; 2. Dan Brien, Pittsfield, 4:38.2; 3. Tom Tagliaferro, Pittsfield, 4:42.09; 4. Peter Wilke, Pittsfield, 4:43.3; 5. Weyessa McAlister, Monument, 4:44.3.

400 relay -- 1. Hoosac Valley, 46.1; 2. Taconic, 46.3; 3. Pittsfield, 46.7; 4. Mount Greylock, 47.16; 5. Monument, 47.2.

400 -- 1. Joe Botto, Pittsfield, 52.5; 2. Patrick Boua, 53.06; 3. Greg Dowland, Pittsfield, 53.1; 4. Nick Masiero, Monument, 53.22; 5. Chris Peretti, Monument, 53.39.

400 hurdles -- 1. Mike Kotleski, Monument, 1:01.09; 2. Truman Chojnowski, Hoosac, 1:02; 3. K. Cross, Pittsfield, 1:03.7; 4t. Jason Laramee, Monument, K. Schmidt, Wahconah, 1:05.

800 -- 1. S. Carpenter, Lenox, 2:01.41; 2. Dowland, Pittsfield, 2:01.5; 3. Dan Brien, Pittsfield, 2:03.16; 4.


Advertisement

Peter Wilke, Pittsfield, 2:04; 5. Aaron Taylor, Greylock, 2:04.5.

200 -- 1. P. Boua, Taconic, 23.0; 2. Stefanik, Hoosac, 23.4; 3t. Vito Guerino, Drury, J. Newton, Lenox, 23.5; 5t. T. Thomas, Greylock, Nick Masiero, Monument, 23.6.

3,200 -- 1. S. Carpenter, Lenox, 9:40; 2. Tom Tagliaferro, Pittsfield, 10:06.21; 3. Weyessa McAlister, Monument, 10:10.96; 4. Mark Rabasco, Taconic, 10:19.08; 5. Will Kirby, Greylock, 10:27.5.

1,600 relay -- 1. Monument, 3:38.95; 2. Pittsfield, 3:48.59; 3. Wahconah, 3:51.8; 4. Greylock, 3:54.1; 5. Lenox, 3:59.

Shot put -- 1. Collin Bean, Wahconah, 40-1; 2. J. Kiin, Monument, 39-7 1/2; 3. Matt McNulty, Pittsfield, 38-11; 4. Kyle Brazee, Pittsfield, 37-8 1/2; 5. Steve Coons, Hoosac, 37-4.

Discus -- 1. Dean Nichols, Wahconah, 117-4; 2. S. Coons, Hoosac, 116-5; 3. Tyler Kays, Wahconah, 115-7; 4. Antonio Marques, St. Joe’s, 111-5; 5. Tyler Panetti, Pittsfield, 110-2.

Javelin -- 1. Jesse Dupont, Monument, 152-2; 2. Joey Szczepaniak, Wahconah, 151-11; 3. D. Nichols, Wahconah, 141-10; 4. Tyler Panetti, Pittsfield, 139-1; 5. Sawyer Stewart, Monument, 128-5.

Long jump -- 1. C. Storti, Monument, 20-2; 2. P. Boua, Taconic, 19-8; 3. T. Thomas, Greylock, 19-5; 4. Felter, Hoosac, 19-3; 5. Nda, Taconic, 19-0.

Triple jump -- 1. A. Felter, Hoosac, 41-4; 2. Boua, Taconic, 39-5; 3. D. Glass, Pittsfield, 39-0; 4. J. Waterman, Monument, 38-11; 5. N. Jarck, Lenox, 38-9 1/2.

High jump -- 1. J. Laramee, Monument, 6-1; 2t. K. Cross, Pittsfield, N. Masiero, Monument, R. Myers, Monument, T. Thomas, Greylock, Matt Belouin, Greylock, 5-10. Girls

3,200 relay -- 1. Pittsfield, 10:24.97; 2t. Monument Mountain, Wahconah, 10:45; 4. Mount Greylock, 10:51.02; 5. Drury, 11:02.

100 hurdles -- 1. Cate Cherry, Wahconah, 17.09; 2. Alex Majetich, Greylock, 17.2; 3. Maddie Sprague, Wahconah, 17.3; 4. Alyssa Marceau, Drury, 17.39; 5. Susie Shanley, Greylock, 17.4.

100 -- 1. Alex Majetich, Greylock, 12.4; 2. Marisa Sprague, Wahconah, 12.7; 3. C. Luscier, Taconic, 12.9; 4. A. Shove, Lenox, 13.27; 5. Amanda Wright, Pittsfield, 13.31.

1,600 -- 1. Emily Kaegi, Greylock, 5:26.94; 2. Lauren Farry, Pittsfield, 5:31; 3. Abby Wright, Pittsfield, 5:39.13; 4. K. Alibozek, Hoosac, 5:39.57; 5. Mackenzie Hitchcock, Greylock, 5:42.72.

400 relay -- 1. Wahconah, 52.6; 2. Pittsfield, 52.69; 3t. Monument, Taconic, 53.7; 5. Greylock, 54.11.

400 -- 1. Oona Wood, Greylock, 59.2; 2. Jenna Phelps, Greylock, 1:00.8; 3. Megan Rodowicz, Hoosac, 1:02; 4. S. Engelberger, Monument, 1:02.05; 5. Sarah Harvey, Wahconah, 1:04.

400 hurdles -- 1. J. Phelps, Greylock, 1:05.21; 2. Cori Ghidotti, Drury, 1:11.7; 3. Erin Hopmans, Wahconah, 1:11.8; 4. Sophia Dastoli, Greylock, 1:12.6; 5. K. McGovern, Pittsfield, 1:13.3.

800 -- 1. Sydney Engelberger, Monument, 2:25.9; 2. Abby Wright, Pittsfield, 2:30; 3. Mackenzie Hitchcock, Greylock, 2:31; 4. Emily Kaegi, Greylock, 2:31.5; 5. Mariah Ferrara, Drury, 2:32.15.

200 -- 1. Alex Majetich, Greylock, 26.36; 2. O. Wood, Greylock, 26.6; 3. Alanna White, Wahconah, 26.7; 4. C. Luscier, Taconic, 26.86; 5. A. Shove, Lenox, 27.69.

3,200 -- 1. L. Farry, Pittsfield, 11:44.43; 2. Kat Chenail, Greylock, 12:14.6; 3. K. Alibozek, Hoosac, 12:18; 4. J. Marshall, Lenox, 12:27.1; 5. Emily Tibbetts, Lenox, 12:29.

1,600 relay -- 1. Monument, 4:22.05; 2. Greylock, 4:26; 3. Pittsfield, 4:28.47; 4. Wahconah, 4:30; 5. Lenox, 4:34.2.

Shot put -- 1. Liz Provost, Hoosac, 35-7 3/4; 2. O. Wood, Greylock, 31-6 1/2; 3. Miranda Gajda, Hoosac, 30-5; 4. Shauna Lefebvre, Hoosac, 29-6; 5. Kelsey Marzotto, Monument, 28-8.

Discus -- 1. Provost, Hoosac, 115-7; 2. K. Marzotto, Monument, 102-10; 3. R. Hunt, Pittsfield, 84-4; 4. Cohen, Monument, 83-3; 5. Jenn Witkowski, Taconic, 82-5.

Javelin -- 1. Gajda, Hoosac, 114-0; 2. Kaylene Lemme, Greylock, 96-10; 3. Nicholson, Pittsfield, 88-10; 4. Ciana Barnaba, Monument, 86-8; 5. Carchedi, Monument, 84-4.

Long jump -- 1. Mar. Sprague, Wahconah, 17-1; 2. C. Cherry, Wahconah, 15-10; 3. A. Majetich, Greylock, 15-4; 4. Wojtkowski, Monument, 15-2 1/2; 5. C. Luscier, Taconic, 15-1.

Triple jump -- 1. Mar. Sprague, Wahconah, 35-9; 2. Sophie Randolph, Monument, 34-3; 3. Victoria Costello, Monument, 32-2 1/4; 4. C. Cherry, Wahconah, 31-10; 5. C. Luscier, Taconic, 31-6 1/2.

High jump -- 1t. Megan Kittler, Pittsfield, A. Nugent, Lenox, Rebecca Williams, Pittsfield, 4-10; 4t. Lizzy Kowalczyk, Wahconah, C. Wojtkowski, Monument, Makayla Powers, Pittsfield, 4-8.