Friday May 3, 2013

Boys

3,200 relay -- 1. Monument Mountain (Jesse Arevalo, Dominic Roy, Rowan Myers, Eitan Kiin), 9:08; 2. Wahconah, 9:19; 3. Hoosac Valley, 9:40; 4. Mount Greylock, 9:45; 5. Taconic, 10:02.

110 hurdles -- 1. Tom Randolph, Monument, 16.53; 2t. Jason Laramee, Monument and Ty Discoe, Pittsfield, 17.1; 4. Bonny, Pittsfield, 17.44; 5. Jackson Alberti, Wahconah, 17.8.

100 -- 1. Dominic Nda, Taconic, 11.0; 2. Connor Storti, Monument, 11.18; 3. Korey Leonard, Monument, 11.3; 4. Tyler Mach, Hoosac, 11.4; 5. Kareem Tyler, Taconic, 11.5.

1,600 -- 1. Dan Brien, Pittsfield, 4:38; 2. Scott Carpenter, Lenox, 4:39.9; 3t. Travis Ciempa, Hoosac and Weyessa McAlister, Monument, 4:45; 5. Eric Klem, Wahconah, 4:46.

400 relay -- 1. Pittsfield (Keefe, Hurvitz, Mweze, Discoe), 46.39; 2. Hoosac Valley, 46.5; 3t. Monument Mountain and Taconic, 46.9; 5. Wahconah, 50.2.

400 -- 1. Marcus Duncan, Wahconah, 52.12; 2. Nick Masiero, Monument, 53.3; 3. Chris Peretti, Monument, 54.2; 4. Jesse Arevalo, Monument, 54.56; 5. Harry Rich, Pittsfield, 55.0.

400 hurdles -- 1. Mike Kotleski, Monument, 59.14; 2. T. Schmidt, Taconic, 1:04.5; 3. Ivanowsky, Wahconah, 1:04.6; 4. Dom Smith, Pittsfield, 1:05; 5. Gilmore, Pittsfield, 1:05.7.

800 -- 1. Scott Carpenter, Lenox, 2:02.35; 2. Dan Brien, Pittsfield, 2:05.2; 3. Eitan Kiin, Monument, 2:06.2; 4. Eric Klem, Wahconah, 2:07; 5. Rowan Myers, Monument, 2:08.8.

200 -- 1. Connor Storti, Monument, 23.0; 2. Dom Nda, Taconic, 23.5; 3. Kareem Tyler, Taconic, 23.7; 4t. Pat Boua, Taconic and Marcus Duncan, Wahconah, 24.0.

3,200 -- 1. Scott Carpenter, Lenox, 9:53.7; 2. Weyessa McAlister, Monument, 10:08; 3. Tucker McNinch, Lenox, 10:26.03; 4. Jackson Alberti, Wahconah, 10:50; 5. Matt Rabasco, Taconic, 10:54.

1,600 relay -- 1. Monument Mountain (Nick Masiero, Jesse Arevalo, Chris Peretti, Mike Kotleski), 3:38; 2. Wahconah, 3:44; 3. Pittsfield, 3:47; 4. Taconic, 3:58; 5. Lenox, 4:01.

Shot put -- 1. Evan Yates, Lenox, 43-7; 2. Juri Kiin, Monument, 41-8 1/2; 3. Tajaye Davis, Pittsfield, 41-2; 4. Lavante Wiggins, Taconic, 40-0 1/2; 5. Matt McNulty, Pittsfield, 39-3 1/4.

Discus -- 1. Kyle Brazee, Pittsfield, 112-0; 2. Juri Kiin, Monument, 111-6; 3. Steve Coons, Hoosac, 105-3; 4. David Bailot, Hoosac, 101-1; 5. Tony Campetti, Monument, 99-5.

Javelin -- 1. Jesse Dupont, Monument, 156-5; 2. Joey Szczepaniak, Wahconah, 133-0; 3. Sawyer Stewart, Monument, 131-1; 4. Zach Williams, Pittsfield, 126-7; 5. Jason Laramee, Monument, 126-2.

Long jump -- 1. Connor Storti, Monument, 19-6; 2. Dom Nda, Taconic, 19-3; 3. Dante Sandifer, Hoosac, 19-2; 4. Newton, Lenox, 19-0; 5t. Alex Cami, Monument and Eric Klem, Wahconah, 18-7.

Triple jump -- 1. Connor Storti, Monument, 40-5; 2. Dom Nda, Taconic, 39-11 1/2; 3. Nick Jarck, Lenox, 39-3 1/2; 4. Zach O'Neil, Hoosac, 38-7; 5. Korey Leonard, Monument, 38-3 1/2.

High jump -- 1. Jason Laramee, Monument, 6-0; 2t. Mak Avallon, Wahconah, Nick Jarck, Lenox and Rowan Myers, Monument, 5-8; 5. Ty Discoe, Pittsfield, 5-6.01. Girls

3,200 relay -- 1. Monument Mountain, 11:17; 2. Drury, 11:19.64; 3. Wahconah, 11:27; 4. Pittsfield, 11:37.8; 5. Hoosac Valley, 11:48.

100 hurdles -- 1. Alyssa Marceau, Drury, 17.4; 2. N. Dallenbach, Pittsfield, 17.6; 3. Maddie Sprague, Wahconah, 17.67; 4. Taylor Patti, Pittsfield, 18.5; 5. Meisberger, Lenox, 18.54.

100 -- 1. Alex Majetich, Greylock, 12.3; 2t. Amanda Wright, Pittsfield and Courtney Luscier, Taconic, 13.0; 4. Amber Shove, Lenox, 13.19; 5. Celestine Lockhart, Greylock and Hannah Cohen, Monument, 13.7.

1,600 -- 1. Lauren Farry, Pittsfield, 5:27.9; 2. Heather Hassett, Monument, 5:41.1; 3. Kelsey Magri, Taconic, 5:56; 4. Tibbetts, Lenox, 6:03; 5. Kalyn Alibozek, Hoosac, 6:04.

400 relay -- 1. Monument, 53.35; 2. Wahconah, 55.2; 3. Lenox, 55.44; 4. Pittsfield, 55.9; 5. Drury, 57.9.

400 -- 1t. Meg Rodowicz, Hoosac and Brown, Lenox, 1:04; 3. Laura Harnett, Wahconah, 1:04.5; 4. J. King, Pittsfield, 1:06; 5. Alex Majetich, Greylock, 1:06.5.

400 hurdles -- 1. Cori Ghidotti, Drury, 1:12; 2. Jenna Phelps, Greylock, 1:14; 3. Mackenzi Powers, Pittsfield, 1:14.5; 4. Erin Hopmans, Wahconah, 1:15.5; 5. Alyssa Marceau, Drury, 1:16.6.

800 -- 1. Lauren Farry, Pittsfield, 2:33.5; 2. Koperek, Drury, 2:37.8; 3. Brown, Pittsfield, 2:40.6; 4. Makayla Powers, Pittsfield, 2:42; 5. Mackenzi Powers, Pittsfield, 2:42.2.

200 -- 1. Courtney Luscier, Taconic, 26.91; 2. Amanda Wright, Pittsfield, 27.1; 3. Alanna White, Wahconah, 27.48; 4. Amber Shove, Lenox, 27.8; 5. Keiana West, Taconic, 27.95.

3,200 -- 1. Lauren Farry, Pittsfield, 11:53.4; 2. Kalyn Alibozek, Hoosac, 13:00; 3. Kate Murphy, Taconic, 13:14; 4. Kat Chenail, Greylock, 13:17; 5. Bethany Houle, Wahconah, 13:19.

1,600 relay -- 1. Pittsfield (Powers, King, McMahon, Supranowicz), 4:43.2; 2. Wahconah, 4:43.4; 3. Lenox, 4:47; 4. Taconic, 4:48; 5. Drury, 4:52.

Shot put -- 1. Kelsey Marzotto, Monument, 29-8; 2. Rachael Hunt, Pittsfield, 28-8; 3. Alyssa Doerle, Taconic, 26-9; 4. Shannon Garvey, Drury, 26-5; 5. B. Fielding, Lenox, 25-8 1/2.

Discus -- 1. Kelsey Marzotto, Monument, 99-9; 2. Alyssa Doerle, Taconic, 87-4 1/2; 3. R. Hunt, Pittsfield, 84-9; 4. Hannah Cohen, Monument, 81-1; 5. S. Guthrie, Wahconah, 70-3.

Javelin -- 1. Iolani DeRis, Monument, 118-6; 2. Emma Carchedi, Monument, 91-0; 3. Moreika Sommer-deRis, Monument, 89-9; 4. Hannah Barbarotta, Taconic, 82-11; 5. Tatro, Drury, 82-9.

Long jump -- 1. Amber Shove, Lenox, 15-0 1/2; 2. Alanna White, Wahconah, 14-9 1/2; 3. Maddie Sprague, Wahconah, 14-7; 4. Ruthie Lee, Monument, 14-5; 5. Meisberger, Lenox, 14-2.

Triple jump -- 1. Victoria Costello, Monument, 31-10; 2. Meghan Driscoll, Pittsfield, 31-5; 3. Courtney Luscier, Taconic, 31-2 1/2; 4. Tassone, Drury, 31-2; 5. Jacky Farrell, Wahconah, 31-0 1/2.

High jump -- 1t. Makayla Powers, Pittsfield, Andie Nugent, Lenox and Williams, Pittsfield, 4-10; 4. Lizzy Kowalczyk, Wahconah, 4-9; 5t. Jacky Farrell, Wahconah and M. Kittler, Pittsfield, 4-8.