Lenox’s Shannon Meisberger has Berkshire County’s best long jump and second-best triple jump among girls this spring.
Lenox's Shannon Meisberger has Berkshire County's best long jump and second-best triple jump among girls this spring. (Matthew Sprague / Berkshire Eagle Staff)

Boys

3,200 relay -- 1. Monument Mountain, 8:15.78; 2. Wahconah, 8:25.1; 3. Hoosac Valley, 8:44; 4. Lenox, 8:48; 5. Lenox, 9:04.75.

110 hurdles -- 1. Aaron Coty, Pittsfield, 15.9; 2t. Tom Randolph, Monument, Jason Laramee, Monument, 16.7; 4. Bonny, Pittsfield, 16.83; 5. Matt Provost, Hoosac, 17.0.

100 -- 1. Dom Nda, Taconic, 10.5; 2t. Connor Storti, Monument, Ty Mach, Hoosac, 11.2; 4. Matt Waltermire, Hoosac, 11.3; 5. Keefe, Pittsfield, 11.55.

1,600 -- 1. Eric Klem, Wahconah, 4:30.8; 2. Ace McAlister, Monument, 4:34.9; 3. Travis Ciempa, Hoosac, 4:36; 4. Tucker McNinch, Lenox, 4:36.4; 5. Carter Stripp, Greylock, 4:38.

400 relay -- 1. Monument Mountain, 44.4; 2t. Hoosac Valley, Wahconah, Taconic, 46.0; 5. Pittsfield, 46.7.

400 -- 1. Marcus Duncan, Wahconah, 52.11; 2. Alex Cami, Monument, 53.5; 3. Jesse Arevalo, Monument, 53.6; 4. Emile Gilkes, Monument, 53.9; 5. Richard Astle, Greylock, 54.3.

400 hurdles -- 1. Mike Kotleski, Monument, 57.66; 2. Jackson Rich, Pittsfield, 1:02.9; 3. Dastoli, Greylock, 1:03.6; 4. Jackson Alberti, Wahconah, 1:03.8; 5. Kevin Marzotto, Monument, 1:04.2.

800 -- 1. Marcus Duncan, Wahconah, 1:58.9; 2. Dalton Hill, Wahconah, 2:01.7; 3. Ace McAlister, Monument, 2:02.8; 4. Trevor Ciempa, Hoosac, 2:03; 5. Carter Stripp, Greylock, 2:03.8.

200 -- 1. Marcus Duncan, Wahconah, 22.8; 2. Connor Storti, Monument, 23.0; 3. Dom Nda, Taconic, 23.1; 4. Evan Bossio, Pittsfield, 23.38; 5. Kevin Boino, Wahconah, 23.9.

3,200 -- 1. Ace McAlister, Monument, 9:39.67; 2. Eric Klem, Wahconah, 9:51; 3. Travis Ciempa, Hoosac, 9:52; 4. Tucker McNinch, Lenox, 9:59.12; 5. Tommy Kirby, Greylock, 10:17.

1,600 relay -- 1. Monument Mountain, 3:39.38; 2. Mount Greylock, 3:44.6; 3. Wahconah, 3:49.45; 4. Pittsfield, 3:50.08; 5. Lenox, 3:57.5.

Shot put -- 1. Jameson Coughlan, Hoosac, 40-11; 2. Zach Wright, Hoosac, 40-7 1/2; 3. Juri Kiin, Monument, 40-5; 4. Matthew Scanlon, Drury, 38-11; 5. Tony Campetti, Monument, 38-2.

Discus -- 1. K. Doherty, Taconic, 118-4; 2. Tony Campetti, Monument, 112-8; 3. Matt Provost, Hoosac, 111-0; 4. Ryan Benoit, Greylock, 107-9 1/2; 5. B. Billow, Pittsfield, 104-10.

Javelin -- 1. Aaron Weeks, Pittsfield, 156-9 1/4; 2. Evan Bossio, Pittsfield, 153-9; 3. Chris Dapson, Wahconah, 151-3; 4. Williams, Pittsfield, 145-11; 5. Evan Kalinowski, Taconic, 142-10.

Long jump -- 1. Eric Lomaglio, Lenox, 20-4 1/2; 2. Connor Storti, Monument, 19-9; 3. Dante Sandifer, Hoosac, 19-5 1/2; 4. Alex Cami, Monument, 19-4 1/2; 5. Kevin Boino, Wahconah, 19-4 1/4.

Triple jump -- 1. Nick Jarck, Lenox, 40-11; 2. Connor Storti, Monument, 40-10 3/4; 3. Dom Nda, Taconic, 40-8 1/4; 4. Dante Sandifer, Hoosac, 40-1; 5. Nico Ciolfi, Lenox, 38-6 1/2.

High jump -- 1. Jason Laramee, Monument, 6-4; 2. Trevor Ciempa, Hoosac, 6-2; 3. Rowan Myers, Monument, Kevin Boino, Wahconah, 5-10; 5t. Randolph, Monument, Eric Lomaglio, Lenox, 5-8.

Girls

3,200 relay -- 1. Hoosac Valley, 10:39; 2. Mount Greylock, 10:42.5; 3. Lenox, 10:46; 4. Drury, 10:59; 5. Pittsfield, 11:08.9.

110 hurdles -- 1. Keiana West, Taconic, 15.5; 2. Jenna Phelps, Greylock, 16.2; 3. Shannon Meisberger, Lenox, 16.3; 4. Gianna Moncecchi, Wahconah, 16.44; 5. Taylor Patti, Pittsfield, 16.6.

100 -- 1. Courtney Luscier, Taconic, 12.3; 2. Amanda Wright, Pittsfield, 12.7; 3. Amber Shove, Lenox, 12.9; 4. Sarah Lamarre, Drury, 13.1; 5. Victoria Costello, Monument, 13.17.

1,600 -- 1. Emily Kaegi, Greylock, 5:20.2; 2. Meg Rodowicz, Hoosac, 5:25; 3. Heather Hassett, Monument, 5:40.2; 4. Emma Jourdain, Lenox, 5:40.4; 5. Melissa Swann, Greylock, 5:43.

400 relay -- 1. Monument, 52.6; 2. Pittsfield, 53.5; 3. Taconic, 54.25; 4. Hoosac Valley, 54.6; 5. Mount Greylock, 54.9.

400 -- 1. Meg Rodowicz, Hoosac, 1:00; 2. Heather Hassett, Monument, 1:03.4; 3. Tova Brown, Lenox, 1:05.1; 4. Amanda Wright, Pittsfield, 1:05.2; 5t. Maddy Albert, Greylock, Emma Carchedi, Monument, 1:06.

400 hurdles -- 1. Shannon Meisberger, Lenox, 1:10.6; 2. Gianna Moncecchi, Wahconah, 1:11.1; 3. A. Kinne, Monument, 1:12; 4. Gamberoni, Lenox, 1:12.06; 5. Alyssa Marceau, Drury, 1:12.9.

800 -- 1. Emily Kaegi, Greylock, 2:24.4; 2. Meg Rodowicz, Hoosac, 2:29; 3. Heather Hassett, Monument, 2:30.68; 4. Daria Brown, Pittsfield, 2:31.9; 5t. Melissa Swann, Greylock, Emily Tibbetts, Lenox, 2:33.

200 -- 1. Amanda Wright, Pittsfield, 26.5; 2. Amber Shove, Lenox, 27.1; 3. Jenna Phelps, Greylock, 27.3; 4. Alyssa Bush, Hoosac, 27.9; 5. Anna Lane, Monument, 27.92.

3,200 -- 1. Emily Kaegi, Greylock, 11:50.1; 2. Emma Jourdain, Lenox, 12:24; 3t. Alice Najimy, Haley Bowers, Lenox, 12:31; 5. Lauren Farry, Pittsfield, 12:37.

1,600 relay -- 1. Monument Mountain, 4:29; 2. Mount Greylock, 4:34.1; 3. Pittsfield, 4:35.9; 4. Wahconah, 4:38.6; 5t. Lenox, Hoosac Valley, 4:40.

Shot put -- 1. Jackie Van Slycke, Greylock, 30-5; 2. Rachel Burgess, Wahconah, 29-2; 3. Alyssa Doerle, Taconic, 28-1; 4. Paige Gray, Monument, 27-4; 5. Sheila Atiemo, Pittsfield, 26-2.

Discus -- 1. Alyssa Doerle, Taconic, 89-3; 2. Elizabeth Bernardy, Greylock, 85-5; 3. Burgess, Wahconah, 80-3; 4. J. Van Slycke, Greylock, 76-2; 5. Hannah Cohen, Monument, 75-5.

Javelin -- 1. Hannah Barbarotta, Taconic, 101-8; 2. Paige Gray, Monument, 89-11; 3. Ashton Goyette, Hoosac, 88-2 1/2; 4. Emma Carchedi, Monument, 87-5; 5. Bethany Houle, Wahconah, 87-1.

Long jump -- 1. Shannon Meisberger, Lenox, 16-4; 2. Victoria Costello, Monument, 15-9; 3. Lily Pudlo, Wahconah, 15-2 3/4; 4. Amanda Wright, Pittsfield, 15-1 1/2; 5t. Courtney Luscier, Taconic, Gianna Moncecchi, Wahconah, 14-8.

Triple jump -- 1. Amanda Wright, Pittsfield, 33-7 1/4; 2. Shannon Meisberger, Lenox, 33-5; 3. Victoria Costello, Monument, 33-2 1/2; 4t. Taylor Patti, Pittsfield, Courtney Luscier, Taconic, 31-10.

High jump -- 1t. B. Williams, Pittsfield, Daria Brown, Pittsfield, Heather Hassett, Monument, T. Brown, Lenox, Makayla Powers, Pittsfield, 4-10.

(Results as of Thursday, May 22; missing Mount Greylock-Taconic meet; some results may be hand-timed)

COACHES: Do you have updates or corrections? If so, submit them to Matthew Sprague, Digital Editor for Sports, at msprague@berkshireeagle.com.