Boys

Taconic 88, Lenox 53

3,200 relay -- 1. Taconic (Chenail, Pudlow, Hasset, Peplowski), 9:50; 2. Lenox, 9:58.

110 hurdles -- 1. J. Coleman (T), 20.3; 2. D. Atwell (L), 22.43; 3. J. Thompson (T), 22.43.

100 -- 1. D. Nda (T), 10.84; 2. N. Ciolfi (L), 12.06; 3. T. Galliher (T), 12.53.

1,600 -- 1. T. McNinch (L), 4:45; 2. M. Rabasco (T), 4:52; 3. B. Herrick (L), 5:09.

400 relay -- 1. Taconic (Hamilton, Santiago, Galliher, Mussio), 52.59.

400 -- 1. R. Mottley (T), 58.87; 2. C. McNinch (L), 1:00.05; 3. S. Harding (L), 1:02.99.

400 hurdles -- 1. J. Coleman (T), 1:15; 2. J. Thompson (T), 1:21; 3. D. Johnson (T), 1:25.

800 -- 1. C. Najimy (L), 2:15; 2. B. Hassett (T), 2:24; 3. T. Pudlow (T), 2:33.

200 -- 1. D. Nda (T); 2. N. Jarck (L); 3. Z. Gage (T). (no times given)

3,200 -- 1. T. McNinch (L), 10:22; 2. M. Rabasco (T), 10:35; 3. S. Darbey (L), 10:56.

1,600 relay -- 1. Lenox (S. Darbey, C. McNinch, C. Najimy, N. Jarck), 4:05; 2. Taconic, 4:09.

Shot put -- 1. K. Doherty (T), 37-6; 2. A. Gillette (T), 32-1; 3. M. Rudzinskas (L), 29-5.

Discus -- 1. K. Doherty (T), 103-0; 2. E. Kalinowsky (T), 87-8; 3. A. Bermudez (L), 79-11.

Javelin -- 1. E. Kalinowski (T), 131-0; 2. A. Gillette (T), 92-1; 3. P. Tierney, 91-4.

Long jump -- 1. D. Nda (T), 19-2 1/2; 2. M. Rudzinskas (L), 16-7 1/2; 3. N. Ciolfi (L), 16-6.

Triple jump -- 1. N. Ciolfi (L), 38-3; 2. N.


Advertisement

Jarck (L), 38-1 1/2; 3. D. Nda (T), 38-0 1/2.

High jump -- 1. N. Jarck (L), 5-4; 2. D. McIntosh (T), 5-2; 3. Z. Gage (T), 5-0.

Greylock 109, Drury 50

3,200 relay -- 1. Greylock, 10:01; 2. Drury, 10:31.

110 hurdles -- 1. R. Benoit (MG), 18.5; 2. C. Castonguay (MG), 21.1.

100 -- 1. S. Boland (D), 12.1; 2. T. Carlough (MG), 12.4; 3. J. Daugherty (D), 12.6.

1,600 -- 1. T. Kirby (MG), 4:50; 2. S. Kobrin (MG), 4:56; 3. O. Brandriss (MG), 8:30.

400 relay -- 1. Greylock, 55.0; 2. Drury, 1:04.6.

400 -- 1. A. Greenhalgh (MG), 54.7; 2. D. Tassone (D), 59.6; 3. B. Burdick (MG), 1:01.4.

400 hurdles -- 1. N. Dastoli (MG), 1:07.1; 2. C. Castonguay (MG), 1:12.5; 3. B. Christian (D), 1:28.8.

800 -- 1. T. Schoorlemmer (MG), 2:16.9; 2. S. Kobrin (MG), 2:19.8; 3. J. Gais (MG), 2:21.8.

200 -- 1. R. Astle (MG), 24.7; 2. N. Dastoli (MG), 24.9; 3. S. Boland (D), 25.4.

3,200 -- 1. T. Kirby (MG), 10:17; 2. C. Meehan (D), 10:24; 3. J. Kobrin (MG), 10:43.

1,600 relay -- 1. Greylock, 3:44.6.

Shot put -- 1. M. Scanlon (D), 37-1; 2. N. Dastoli (MG), 32-6; 3. N. Clarke (MG), 31-0.

Discus -- 1. R. Benoit (MG), 107-9 1/2; 2. N. Clarke (MG), 96-0; 3. A. Whitaker (MG), 82-0.

Javelin -- 1. N. Dastoli (MG), 104-10; 2. T. Kirby (MG), 82-7; 3. S. Nemtzow (MG), 78-0.

Long jump -- 1. R. Benoit (MG), 17-3 3/4; 2. S. Boland (D), 16-8; 3. C. Stripp (MG), 15-11 1/2.

Triple jump -- 1. C. Stripp (MG), 32-10 3/4; 2. D. Tassone (D), 31-11; 3. T. Kirby (MG), 30-11 1/2.

High jump -- 1. S. Boland (D), 5-0; 2. T. Carlough (MG), 5-0.

Monument 111, Pittsfield 30

3,200 relay -- 1. Monument (Roy, Norton, Zapata, Kavanaugh) 9;21.4.

110 hurdles -- 1. J. Laramee (M) 16.9; 2. T. Randolph (M) 17; 3. A. Coty (P) 18.4.

100 -- 1. L. Wartella (M) 12.1; 2. R. Keefe (P) 12.3; 3. A. Cami (M) 12.6.

1,600 -- 1. A. Newey (M) 4:55.6; 2. N. Casino (P) 5:00.5; 3. M. Spence (P) 5:08.6.

400 relay -- 1. Monument (Storti, Graham, Kotleski, Wartella); 2. Pittsfield 46.7.

400 hurdles -- 1. M. Kotleski 57.7; 2. R. Jackson (P); 3. K. Marzotto (M) 64.4.

800 -- 1. A. McAlister (M) 2:04.5; 2. R. Meyers (M) 2:07.3; 3. B. Joutras (M) 2:13.5.

200 -- 1. C. Storti (M) 23.2; 2. E. Bossio (P) 24.3; 3. A. Cami (M) 24.7.

3,200 -- 1. A. Newey (M) 11:07; 2. B. Cloes (P) 11:29; 3. G. Fournier 11:49.

1,600 relay -- 1. Monument (Mahida, Meyers, Campetti, Gilkes) 3:46.8; 2. Pittsfield 3:52.9.

Discus -- 1. T. Campetti (M) 111-8; 2. J. Kiin (M) 102-11; 3. Z. Williams (P) 98-6.

Javelin -- 1. A. Weeks (P) 156-9 1/4; 2. E. Bossio (P) 144- 1/4; 3. J. Laramee (M).

Shot put -- 1. J. Kiin (M) 39-8; 2. T. Campetti (M) 37-3; 3. M. Oggiani (M) 33-9.

Long jump -- 1. C. Storti (M); 2. A. Cami (M) 19-1; 3, Y. Koutman (P) N/A.

High jump -- 1. J. Laramee (M) 5-6; 2. A. Wansor (M) 5-2; 3. E. Hurvitz (P) 5-0.

Triple jump -- 1. C. Storti (M) 39-6 1/4; 2. T. Randolph (M) 37-6 1/2; 3. M. Capeless (P) 37-3 3/4.

Hoosac Valley 76, Wahconah 65

3,200 relay -- 1. Wahconah 8:42; 2. Hoosac Valley 10;48.

110 hurdles -- 1. Matt Provost (H), 17.0; 2. Sean Harvey (W) 17.3; 3. Nate Jette (H) 19.5.

100 -- 1.Ty Mach (H) 11.3; 2. Matt Waltermire (H) 11.7; 3. Kevin Boino (W), 11.8.

1,600 -- 1. Eric Klem (W) 4:33; 2. Travis Ciempa (H) 4:36; 3. Trevor Ciempa (H) 4:42.

400 relay -- 1. Hoosac 46.5; 2. Wahconah 49.1.

400 hurdles -- 1. S. White (W) 56.4; 2. Devon Mikaniewicz (W) 56.6; 3. Matt Provost (H) 57.9.

800 -- 1. Trevor Ciempa (H) 2:03; 2. Dalton Hill (W) 2:04; 3. Ryan McMahon (W) 2:07.

200 -- 1. Marcus Duncan (W) 23.9; 2. Kevin Boino (W) 23.9; 3. Jeff Pullano (W) 24.3.

3,200 -- 1. E. Klem (W) 9:51; 2. Tra. Ciempa (H) 9:52; 3. Moses Greenspan (W) 10:37.

1,600 relay -- 1. Wahconah 4:05; 2. Hoosac 4:24.

Javelin -- 1. Chris Dapson (W) 139-6 1/2; 2. Matt Provost (H) 118-2; 3. Steven Stojda (H) 103-8.

Discus -- 1. Matt Provost (H) 103-0; 2. Peter Barrow (H) 100-2; 3. Zach Wright (H) 92-6.

Shot put -- 1. Jameson Coughlan (H) 40-11; 2. Zach Wright (H) 40-1 1/4; 3. Peter Barrow (H) 36-10.

Long jump -- 1. Dante Sandifer (H) 18-10; 2. Ian Hill (H) 18-5; 3. Nate Jette (H) 16-7 1/2.

Triple jump -- 1. Dante Sandifer (H) 38 1/2; 2. Trevor Ciempa (H) 36-3; 3. Jackson Alberti (W) 35-4 1/4.

High jump -- 1. Trevor Ciempa (H) 5-10; 2. Nolan Hayer (W) 5-6; 3. Marcus Duncan (W) 5-4.

Girls

Lenox 80 1/3, Taconic 60 2/3

3,200 relay -- 1. Lenox (Huth, Carry, Conlon, Najimy), 12:00; 2. Taconic, 12:31.

100 hurdles -- 1. S. Meisberger (L), 16.88; 2. K. West (T), 17.98; 3. S. Passetto (L), 20.89.

100 -- 1. C. Luscier (T), 12.79; 2. A. Shove (L), 13.29; 3. T. Brown (L), 14.06.

1,600 -- 1. E. Jourdain (L), 5:52; 2. N. Gamberoni (L), 6:04; 3. M. Carey (L), 6:47.

400 relay -- 1. Taconic (Donahue, Borelli, Amichia, Paris), 57.69; 2. Lenox, 59.47.

400 -- 1. N. Gamberoni (L), 1:12.06; 2. T. Carotenuto (L), 1:13.49; 3. A. Fielding (L), 1:13.58.

400 hurdles -- 1. S. Meisberger (L), 1:12.05; 2. H. Barbarotta (T), 1:16.44; 3. S. Passetto (L), 1:26.85.

800 -- 1. E. Tibbetts (L), 2:33; 2. E. Jourdain (L), 2:35; 3. R. Tynan (T), 3:12.

200 -- 1. A. Shove (L), 27.35; 2. K. West (T), 29.5; 3. B. Arseneau (L), 31.36.

3,200 -- 1. A. Najimy (L), 12:32; 2. A. Curtin (T), 13:11; 3. A. Huth (L), 13:38.

1,600 relay -- 1. Lenox (Brown, Tyer, Carento, Tibbetts), 5:03; 2. Taconic, 5:20.

Shot put -- 1. K. Amichia (T), 25-11; 2. A. Doerle (T), 24-4; 3. B. Fielding (L), 21-8.

Discus -- 1. A. Doerle (T), 89-3; 2. N. Lin (T), 66-6; 3. T. Croshier (T), 64-9.

Javelin -- 1. H. McIntosh (T), 71-7; 2. N. Lin (T), 69-0; 3. T. Croshier (T), 62-2.

Long jump -- 1. C. Luscier (T), 14-6 1/2; 2. S. Meisberger (L), 14-4 1/2; 3. A. Shove (L), 13-0.

Triple jump -- 1. S. Meisberger (L), 31-1; 2. C. Luscier (T), 30-5 1/2; 3. R. Donahue (T), 27-0 1/2.

High jump -- 1. S. Tyer (L), 4-2; 2. H. McIntosh (T), 3-10; 3t. K. Birelli (T), H. Richardson (L), 3-10.

Wahconah 71, Hoosac 70

3,200 relay -- 1. Hoosac (Gallup, Cote, Robinson, Alibozek) 11;24; 2. Wahconah 11:53.

100 hurdles -- 1. Gianna Moncecchi (W); 2. Emilie Krazanik (H) 18.3; 3. Kelsey Bulson (H) 19.9.

100 -- 1. Maddie Vigna (H) 13.9; 2. Kyrsten Thibodeau (W) 14.3; 3. Elyshia Macphail (W) 15.0.

1,600-- 1. Meg Rodowicz (H) 5:25; 2. Lyndsey Perrea (W) 6:09; 3. Kate Lemanski (H) 6:16.

400 relay -- 1. Hoosac 54.7; 2. Wahconah 57.9.

400 -- 1. Meg Rodowicz (H) 1:04.5; 2. Sarah Harvey (W) 1:06.6; 3. Mackenzie Race (W) 1:07.7.

400 hurdles -- 1. Gianna Moncecchi (W) 1:13.4; 2. Emilie Krazanik (H) 1:17.4; 3. Evelyn Grallert (W) 1:27.2.

800 -- 1. Sydnee Gallup (H) 2:36; 2. Ellen Ross (W) 2:41; 3. Lyndsey Perrea (W) 2:46.

200 -- 1. Alyssa Bush (H) 28.2; 2. Maddie Ryan (H) 29.8; 3. Asi Graham (W) 30.

3,200 -- 1. Jamie Barth (H) 12:55; 2. Hannah Folino (H) 12:57; 3. Bethany Houle (W) 13:39.

1,600 relay -- 1. Wahconah 4:39; 2. Hoosac 4:40.

Javelin -- 1. Ashton Goyette (H) 80-0; 2. B. Houle (W) 78-7; 3. Jenna Hermann (W) 78-0.

Discus -- 1. Rachel Burgess (W) 72-7; 2. Sarah Harvey (W) 66-9; 3. Noelle Kronick (H) 62-5.

Shot put -- 1. R. Burgess (W) 26-3; 2. Ellie Field (H) 24-4; 3. Amber Lesure (H) 23-11.

Long jump -- 1. G. Moncecchi (W); 2. Morgan Butler (W) 13-11.25; 3. Lily Pudlo (W) 13-10 1/2.

Triple jump -- 1. Lily Pudlo (W) 29-6 1/2; 2. Morgan Butler (W) 29-3 1/4; 3. Erin Folan (W) 29-4 1/4.

High jump -- 1. Olivia Bresett (H) 4-4; 2. Ellen Ross (W) 4-4; 3. Maddie Vigna (H) 4-2.

Pittsfield 71, Monument 70

3,200 -- 1. Monument (Stewart, Carchedi, Cormier, Hassett) 11:29.51; 2. Pittsfield 12:22.

100 hurdles -- 1. T. Patti (P) 17.6; 2. P Gray (M) 18.05; 3. D. Rybacki (M) 19.6.

100 -- 1, A. Wright (P) 13.15; 2. V. Costello (M) 13.7; 3. H. Cohen (M) 13.9

1,600 -- 1. He. Hassett (M) 5:40.2; 2. L. Farry (P) 5:44.3; 3. M. Powers (P) 6:16.2.

400 relay -- 1. Monument (Costello, Storti, Cohen, Lane) 52:6.5; 2. Pittsfield 55.9.

400 hurdles -- 1. A. Kinne (M) 1:12.4; 2. J. McMahon (P) 1:06.5; 3. J. King (P) 1:07.3.

800 -- 1. D. Brown (P) 2:33.2; 2. E. Carchedi (M) 2:36.9; 3. Ha. Hassett (M) 2:39.7.

200 -- 1. A. Wright (P) 27.7; 2. A. Lane (M) 28.4; 3. T. Patti (P) 29.4.

3,200 -- 1. L. Farry (P) 12:34; 2. A. Berger (M) 13.0; 3. K. Powers (P) 13.24.

Discus -- 1. H. Cohen (M) 70-11; 2. H. King (P) 68-11; 3. O. Piazza (M) 63-6.

Javelin -- 1. P. Gray (M) 86-4; 2. E. Carchedi (M) 80-3 1/2; 3. Jess W. (P) 78-5.

Shot put -- 1. S. Atiemo (P) 24-6; 2. K. Aberdale (M) 23.4; 3. H. Cormier (M) 23-0.

Long jump -- 1. V. Costello (M) 15-9; 2. A. Wright (P) 15-1 1/2; 3. M. Driscoll (P) 14-3 3/4.

High jump -- 1. Williams (P) 4-10; 2. Brown (P) 4-10; 3. He. Hassett (M) 4-8.

Triple jump -- 1. A. Wright (P) 33-7 1/4; 2. V. Costello (M) 32-10 1/3; 3. M. Driscoll (P) 31-2 1/2.

Greylock 89, Drury 52

3,200 relay -- 1. Drury, 11:21; 2. Greylock, 11:33.

100 hurdles -- 1. A. Marceau (D), 16.75; 2. S. Gurek (MG), 17.19; 3. A. Meehan (D), 18.74.

100 -- 1. J. Phelps (MG), 13.2; 2. C. Lockhart (MG), 13.7; 3. Makayla V. (D), 14.1.

1,600 -- 1. M. Swann (MG), 5:48; 2. C. Koperek (D), 5:49; 3. K. Toomey (D), 6:28.

400 relay -- 1. Greylock, 55.9; 2. Drury, 56.5.

400 -- 1. M. Albert (MG), 1:06; 2. A. Wiseman (MG), 1:08; 3. J. Tietgens (D), 1:10.8.

400 hurdles -- 1. A. Marceau (D), 1:13.5; 2. N. Darafshi (MG), 1:17.3; 3. A. Meehan (D), 1:18.5.

800 -- 1. E. Kaegi (MG), 2:38; 2. C. Ghidotti (D), 2:55.2; 3. H. Backiel (MG), 3:13.1.

200 -- 1. J. Phelps (MG), 27.3; 2. J. Szczepaniak (MG), 28.7; 3. A. Tassone (D), 29.3.

3,200 -- 1. M. Smith (MG), 13:20; 2. B. Bote (MG), 14:09; 3. O. Carlson (D), 15:03.

1,600 relay -- 1. Greylock, 4:34.5; 2. Drury, 5:24.5.

Shot put -- 1. J. Van Slycke (MG), 27-8; 2. J. Phelps (MG), 24-10; 3. O. Carlson (D), 24-6.

Discus -- 1. E. Bernardy (D), 85-0 1/2; 2. B. Simard (D), 66-5; 3. D. Martin (MG), 64-6.

Javelin -- 1. K. Wissman (D), 72-0; 2. E. Rudd (MG), 67-6; 3. M. Gaskill (MG), 62-5.

Long jump -- 1. C. Lockhart (MG), 13-6 1/2; 2. J. Szczepaniak (MG), 13-4 1/2; 3. A. Tassone (D), 13-3.

Triple jump -- 1. A. Tassone (D), 31-7 3/4; 2. C. Lockhart (MG), 28-9; 3. C. Ghidotti (D), 28-0.

High jump -- 1. Phelps (MG), 4-6; 2. Gurek (MG), 4-6; 3. Tietgens (D), 4-2.