Boys

Thursday

Wahconah 77, Pittsfield 64

3,200 relay -- 1. Wahconah (Kowalczyk, McMahon, Peters, Alberti), 9:16.7; 2. Pittsfield, 9:57.63.

110 hurdles -- 1. Josh Bonny (P), 15.16; 2. Aaron Coty (P), 17.3; 3. Sean Harvey (W), 18.22.

100 -- 1. Kevin Boino (W), 12.07; 2. Ryan Keefe (P), 12.09; 3. Jeffrey Pullano (W), 12.10.

1,600 -- 1. Eric Klem (W), 4:44; 2. Moses Greenspan (W), 4:59.56; 3. Max Spence (P), 5:18.

400 relay -- 1. Pittsfield (Keefe, Boscio, Kaufmann, Herutz), 47.07.

400 -- 1. Marcus Duncan (W), 51.53; 2. Bonny (P), 54.67; 3. Ben Meisl (P), 58.29.

400 hurdles -- 1. Jackson Alberti (W), 1:03; 2. Jackson Rich (P), 1:05; 3. Zach Williams (P), 1:07.

800 -- 1. Dalton Hill (W), 2:08; 2. Kevin Kowalczyk (W), 2:23; 3. Justin Guyer (W), 2:26.

200 -- 1. Duncan (W), 23.89; 2. Evan Bossio (P), 24.75; 3. Devan Mikanovich (W), 26.15.

3,200 -- 1. Klem (W), 10:44; 2. Greenspan (W), 10:52; 3. Noah Cassino (P), 11:09.

1,600 relay -- 1. Wahconah (McMahon, Peters, Hill, Boino), 3:46; 2. Pittsfield, 3:52.

Shot put -- 1. Matt Bourdon (W), 33-11 1/2; 2. Tyler Bentz (P), 32-8 3/4; 3. Jake Coles (P), 31-9.

Discus -- 1. Zach Williams (P), 92-8; 2. Jay Doucette (P), 88-4; 3. Basil Billow (P), 84-6.

Javelin -- 1. Chris Dapson (W), no distance given; 2. Williams (P), 131-7; 3. Bossio (P), 127-3.

Long jump -- 1. Boino (W), 19-1 1/2; 2.


Advertisement

Amancho Adopo (P), 18-10; 3. Claudio Velez (P), 16-11 1/2.

Triple jump -- 1. Weeks (P), 36-6; 2. Capeless (P), 36-2 1/2; 3. Kaufman (P), 34-4.

High jump -- 1. Bonny (P), 5-4; 2. Boino (W), 5-2; 3. Duncan (W) 5-0.

Monument Mountain 105, Hoosac Valley 35

(no time given for 3,200 relay, 110 hurdles or 100)

3,200 relay -- 1. Monument; 2. Hoosac.

110 hurdles -- 1. Jason Laramee (MM); 2. Matt Provost (HV); 3. Kevin Marzotto (MM).

100 -- 1. Connor Storti (MM); 2. Ty Mach (HV); 3. Jay Graham (MM).

1,600 -- 1. Ace McAlister (MM), 4:43; 2. Aidan Newey (MM), 4:54; 3. Chris Cardimino (HV), 5:20.

400 relay -- 1. Monument, 47.4; 2. Hoosac, 57.5.

400 -- 1. Arevalo (MM), 54.8; 2. Newey (MM), 1:01.5; 3. Kavanah (MM), 1:01.7.

400 hurdles -- 1. M. Kotleski (MM), 1:00.3; 2. Swicker (HV), 1:05; 3. Marzotto (MM), 1:08.

800 -- 1. Ciempa (HV), 2:08.3; 2. Roy (MM), 2:08.6; 3. Mahida (MM), 2:15.

200 -- 1. Storti (MM), 23.6; 2. Grahman (MM), 24.2; 3. Cami (MM), 24.2.

3,200 -- 1. McAlister (MM), 10:15; 2. Haley (MM), 10:45.

1,600 relay -- 1. Hoosac, 4:40; 2. Monument, 4:49.

Javelin -- 1. Laramee (MM), 135-0; 2. Piepho (MM), 116-5; 3. Provost (HV), 115-2.

Discus -- 1. Campetti (MM), 112-8; 2. Barrow (HV), 98-5; 3. Kiin (MM) 92-9.

Shot put -- 1. Kiin (MM), 40-5; 2. Campetti (MM), 38-2; 3. Barrow (HV), 36-9.

Long jump -- 1. Sandifer (HV), 19-8 1/4; 2. Storti (MM), 19-5; 3. Cami (MM), 18-6.

Triple jump -- 1. Storti (MM), 39-3 1/4; 2. Sandifer (HV), 39-1 1/2; 3. Trevor Ciempa (HV), 37-7 1/4.

High jump -- 1. Laramee (MM), 6-4; 2. Trevor Ciempa (HV), 5-10; 3. Randolph (MM), 5-8.

April 9

Monument Mountain boys 113, Lenox 27

3,200 relay -- 1. Lenox (Sam Darbey, Chris Najimy, Ben Herrick, Tucker McNinch) 9:18; 2. Monument 9:30.

110 hurdles -- 1. Kevin Marzotto (MM), 19.3; 2. Josef Collins (L), 21.3; 3. Devon Atwell (L), 23.5.

100 -- 1. Connor Storti (MM), 11.4; 2. Jay Graham (MM), 11.6; 3. Nico Ciolfi (L), 11.8.

1,600 -- 1. Ace McAlister (MM), 4:45; 2. Dominic Roy (MM), 4:57.6; 3. Ben Herrick (L), 5:32.

400 relay -- 1. Monument (Alden Wansor, Lucas Wartella, Sebastian Zapata, Alex Cami), 48.6; 2. Lenox DSQ.

400 -- 1. Jesse Arevalo (MM), 55.0; 2. 2. Joe Grochmal (MM), 57.7; 3. Evan Peretti (MM), 59.9.

400 hurdles -- 1. Mike Kotleski (MM), 1:00.1; 2. Kevin Marzotto (MM), 1:12.2.

800 -- 1. Roy (MM), 2:11; 2. Aidan Newey (MM), 2:15; 3. Sam Darbey (L), 2:17.

200 -- 1. Storti (MM), 23.7; 2. Cami (MM), 24.6; 3. Graham (MM), 24.8.

3,200 -- 1. McAlister (MM), 10:15; 2. Tucker McNinch (L) 10:19; 3. Philippe Morteletti (L), 11:08.

1,600 relay -- 1. Monument (Peretti, Newey, Arevalo, Kotleski), 3:54.3; 2. Lenox, 4:23.3.

Discus -- 1. Tony Campetti (MM), 87-10; 2. Marzotto (MM), 83-9; 3. Jack Ryan (MM), 76-3.

Javelin -- 1. Jason Laramee (MM), 128-6; 2. Jordan Piepho (MM), 111-1; 3. Andres Bermudez (L), 85-9.

Shot put -- 1. Juri Kiin (MM), 38-8; 2. Mike Oggiani (MM), 35-4; 3. Clayton Gaudette (MM), 33-1.

Long jump -- 1. Storti (MM), 19-9; 2. Eric Lomaglio (L), 19-1/2; 3. Cami (MM), 18-10.

High jump -- 1. Laramee (MM), 6-0; 2. Nick Jarck (L), 5-6; 3. Lomaglio (L), 5-4.

Triple jump -- 1. Storti (MM), 40-10 3/4; 2. Jarck (L), 37-3/4; 3. Cami (MM) 36-2.

Girls

Thursday

Pittsfield 80, Wahconah 61

3,200 relay -- 1. Pittsfield (Scott, McMahon, Kittler, Powers), 11:41.05; 2. Wahconah, 11:43.63.

100 hurdles -- 1. Moncecchi (W), 17.07; 2. Patti (P), 17.09; 3. Dallenbach (P), 18.28.

100 -- 1. Amanda Wright (P), 13.34; 2. Thibodeau (W), 13.5; 3. Lewis (W), 13.53.

1,600 -- 1. Lauren Farry (P), 5:41.02; 2. Lindsay Perrea (W), 6:10.11; 3. Whitney Hathaway (P), 6:18.15.

400 relay -- 1. Pittsfield (Whitney, Dargie, Jackson, Patti), 56.83; 2. Wahconah, 57.59.

400 -- 1. Jamie McMahon (P), 1:07.46; 2. Jillian King (P), 1:08.2; 3. Sarah Harvey (W), 1:08.8.

400 hurdles -- 1. Moncecchi (W), 1:13; 2. Powers (P), 1:17.88; 3. Neuberger (P), 1:22.

800 -- 1. Daria Brown (P), 2:43; 2. Ellen Ross (W), 2:46; 3. Perrea (W), 2:47.

200 -- 1. A. Wright (P), 27.57; 2. Kat Lewis (W), 28.77; 3. Nina Dallenbach (P), 30.0.

3,200 -- 1. Farry (P), 12.26; 2. Powers (P), 13:43; 3. Bethany Houle (W), 14:05.

1,600 relay -- 1. Pittsfield (Brown, Munch, Powers, McMahon), 4:43; 2. Wahconah, 4:46.

Shot put -- 1. Burgess (W), 24-6; 2. Ciepiela (W), 20-11 1/2; 3. Harrington (W), 20-10.

Discus -- 1. Sarah Harvey (W), 72-7; 2. Burgess (W), 70-6; 3. Faith Pudlo (W), 69-9.

Javelin -- 1. Bethany Houle (W), 79-7; 2. Jessica Whittan (P), 73-5; 3. Mackenzie Rice (W), 71-6.

Long jump -- 1. A. Wright (P), 14-6 1/4; 2. Butler (W), 14-3 1/2; 3. Pudlo (W), 13-8 1/4.

Triple jump -- 1. A. Wright (P), 30-9; 2. Butler (W), 29-1; 3. Folan (W), 28-10.

High jump -- 1. D. Brown (P), 4-8; 2. Erin Hopmans (W), 4-6; 3. Becca Williams (P), 4-6.

Monument Mountain 82, Hoosac Valley 59

(no times given for 3,200 or 400 relays)

3,200 relay -- 1. Hoosac; 2. Monument.

100 hurdles -- 1. Kayla Garabedian (HV), 18.6; 2. Emily Kranzanik (HV), 19.0; 3. Delanie Rybacki (MM), 19.7.

100 -- 1. Victoria Costello (MM), 13.4; 2. Ellie Field (HV), 14.2; 3. Kayla Aberdale (MM), 14.4.

1,600 -- 1. Heather Hassett (MM), 5:41; 2. Kalyn Alibozek (HV), 6:24; 3. Katie Lemanski (HV), 6:24.

400 relay -- 1. Monument; 2. Hoosac.

400 -- 1. Rodowicz (HV), 1:00; 2. Hassett (MM), 1:03.9; 3. Wojtkowski (MM), 1:09.5.

400 hurdles -- 1. Kinne (MM), 1:04.5; 2. Kranzanik (HV), 1:07.7; 3. Garabedian (HV), 1:08.8.

800 -- 1. Carchedi (MM), 2:39; 2. Gallup (HV), 2:40; 3. Lily Cormier (MM), 2:49.

200 -- 1. Vigna (HV), 30.4; 2. Wojtkowski (MM), 30.44; 3. DiSilva (MM), 30.8.

3,200 -- 1. Folino (HV), 13:02; 2. Berger (MM), 13:02; 3. Barth (HV), 13:13.

1,600 relay -- 1. Hoosac, 4:40; 2. Monument, 4:49.

Javelin -- 1. Goyette (HV), 88-2 1/2; 2. Gray (MM), 79-7; 3. Carchedi (MM), 78-7.

Discus -- 1. Glass (MM), 65-0; 2. Piazza (MM), 61-7; 3. Payton (MM), 59-0 1/2.

Shot put -- 1. Ryan (HV), 24-4 1/2; 2. Gray (MM), 24-0 1/2; 3. Hunter Cormier (MM), 23-9.

Long jump -- 1. Costello (MM), 15-7; 2. Hassett (MM), 12-6; 3. Lily Cormier (MM), 12-3.

Triple jump -- 1. Costello (MM), 31-3 1/2; 2. Garabedian (HV), 26-8; 3. Lopez (MM), 22-11 1/2.

High jump -- 1. Rybacki (MM), 4-8; 2. Hassett (MM), 4-4; 3. Felter (HV), 4-2.


April 9

Monument Mountain girls 95 1/2, Lenox 45 1/2

3,200 relay -- 1. Lenox (Sorrentino, Najimy, Huth, Bowers), 11:21.

100 hurdles -- 1. Shannon Meisberger (L), 17.7; 2. Delanie Rybacki (MM), 19.6; 3. Sydnie Strawn (MM), 20.7.

100 -- 1. Victoria Costello (MM), 13.4; 2. Hannah Cohen (MM), 13.6; 3. Sydney Els (L) and Kayla Aberdale (MM), 14.4.

1,600 -- 1. Heather Hassett (MM), 5:45; 2. E. Jourbaien (L), 5:47; 3. Nicole Gamberoni (L), 5:50.

400 relay -- 1. Monument (Costello, Storti, Cohen, Lane), 53.4; 2. Lenox 56.3.

400 -- 1. Heather Hassett (MM), 1:03.4; 2. Tova Brown (L), 1:09; 3. Payton Wojtkowski (MM), 1:10.

400 hurdles -- 1. Allison Kinne (MM), 1:18.5; 2. Eleanor Stewart (MM), 1:20.8; 3. Kate Hedges (L), 1:28.5.

800 -- 1. Emily Tibbetts (L), 2:42; 2. Emma Carchedi (MM), 2:44; 3. Halle Hassett (MM), 2:52.

200 -- 1. Anna Lane (MM), 28.6; 2. Wojtkowski (MM) 30.7; 3. Alysha DiSilva (MM), 30.9.

3,200 -- 1. Hayley Bowers (L), 12:31; 2. Alice Najimy (L) 12:50.9; 3. Alyson Berger (MM), 13:28.

1,600 relay -- 1. Lenox (Jourdain, Tibbetts, Gamberoni, Brown), N/T.

Discus -- 1. Hannah Cohen (MM), 75-5; 2. Ali Glass (MM), 62-4; 3. Bailey Fielding (L), 60-0.

Javelin -- 1. Paige Gray (MM), 89-11; 2. Sarah Benedict (MM), 78-8; 3. Carchedi (MM), 72-8.

Shot put -- 1. Gray (MM), 24-1; 2. Fielding (L), 23-6; 3. Hunter Cormier (MM), 23-4.

Long jump -- 1. Costello (MM), 15-8; 2. Meisberger (L), 14-9 1/2; 3. Ruthie Lee (MM), 14-4.

High jump -- 1. Heather Hassett (MM), 4-10; 2. Delanie Rybacki (MM), 4-4; 3. Robyn Thiel (L) 4-4.

Triple jump -- 1. Costello (MM), 31-8 1/2; 2. Halle Hassett (MM), 27-2 1/4; 3. Rybacki (MM), 27-2.