Final Berkshire County track and field honor roll

Posted

Here is our final list of the best track and field performances from around Berkshire County. All results printed are ones that were sent directly to The Eagle through the end of the season. Coaches, are we missing a result? Email us at sports@berkshireeagle.com with the missing information.

———

Boys Honor Roll

* = updated time/result

3200 METER RELAY — 1. Wahconah, 8:46.48, 5/21/16; 2. Mount Greylock, 8:50.8 5/17/16; 3. Monument Mountain, 8:52.03, 5/28/16; 4. Pittsfield, 8:54.5, 5/17/16; 5. Taconic, 9:01.25, 5/16/16.

110 METER HURDLES — 1. S. Harvey (W), 15.63, 5/10/16; 2. G. Pedersen (P), 16.2, 4/20/16; 3. J. Rich (P), 16.5, 4/27/16; 4. A. Ahmed (T), 16.9, 4/20/16; 5. S. Villinski (L), 17.01, 5/10/16.

100 METER DASH — 1. M. Lighten (W), 11.00, 4/20/16; 2. M. Weston (MM), 11.2, 5/16/16; 3. Z. Gage (T), 11.35, 5/16/16; 4. D. Benle (T), 11.44, 5/16/16; 5. W. Serkin (MM), 11.6, 5/10/16.

1600 METER RUN — 1. C. Meehan (D), 4:41, 5/10/16; 2. Jared Haley (HV), 4:47.3, 5/6/16; 3. K. Rayner (P), 4:48:74, 5/20/16; 4. S. Harding (L), 4:49.63, 5/28/16; 5. D. Brainerd (W), 4:55, 5/18/16.

400 METER RELAY — 1. Monument Mountain, 44.48, 6/4/16; 2. Taconic, 45.31 (Ahmed, Benle, McIntosh, Gage), 5/28/16; 3. Wahconah, 45.93, 5/21/16; 4. Pittsfield, 46.57 (E. Amenlemah, Riva, K. Amenlemah, Godwin), 5/28/16; 5. Mount Greylock, 46.59, 5/28/16.

400 METER RUN — 1. M. Lighten, 51.8, 5/18/16; 2. D. Benle (T), 51.89, 5/28/16; 3. C. Castonguay (MG), 52.9, 5/17/16; 4. S. Harvey (W), 53.1, 5/18/16; 5. M. Weston (MM), 53.7, 4/27/16.

400 METER HURDLES — 1. S. Harvey (W), 0:57.86, 5/21/16; 2. J. Rich (P), 1:01.73, 5/28/16; 3. A. Ahmed (T), 1:04.05, 5/20/16; 4. M. Tabakin (P), 1:04.74, 5/6/16; 5. S. Edge (MG), 1:05.5, 5/17/16.

800 METER RUN — 1. C. Meehan (D), 1:56.42, 5/21/16; 2. D. Benle (T), 2:05.14, 5/16/16; 3. T. Kirby (MG), 2:06, 5/17/16; 4. J. Haley (HV), 2:07.2, 5/17/16; 5. J. Massaro (W), 2:07.88, 5/21/16.

200 METER DASH — 1. M. Lighten (W), 22.89, 4/28/16; 2. D. Benle (T), 23.07, 5/20/16; 3. M. Weston (MM), 23.2, 5/16/16; 4. Z. Gage (T), 23.64, 5/16/16; 5. W. Serkin (MM), 23.82, 5/21/16.

3200 METER RUN — 1. T. Kirby (MG), 10:00.11, 5/28/16; 2. J. Haley (HV), 10:19.2, 5/17/16; 3. K. Rayner (P), 10:33.80, 5/20/16; 4. J. Cheung (MG), 10:42.41, 5/21/16; 5. J. Massaro (W), 11:00.8, 5/6/16.

1600 METER RELAY — 1. Wahconah, 3:35.59, 5/21/16; 2. Pittsfield, 3:42.2, 5/17/16; 3. Mount Greylock, 3:47.4, 5/17/16; 4. Lenox, 3:50.26, 5/21/16; 5. Monument Mountain, 3:51.4, 4/27/16.

SHOT PUT — 1. P. Barrow (HV), 46-2, 5/21/16; 2. J. Coughlan (HV), 39-9, 5/10/16; 3. M. Donnelly (W), 38-9 3/4, 5/28/16; T4. D. Armstrong (T), 37-5, 4/27/16; T4. T. Gonzales (W), 37-5.

DISCUS — 1. P. Barrow (HV), 132-6, 5/10/16; T2. N. Boulger (D), 109-8, 4/28/16; T2. J. Prudhomme (HV), 109-8, 5/17/16; 4. T. Goodermote (HV), 100-2, 5/17/16; 5. E. McCandless (P), 99-8, 5/17/16.

JAVELIN — 1. J. Rich (P), 143-2, 5/13/16; 2. J. Piepho (MM), 143-1, 5/21/16; 3. J. Gach (W), 137-5, 4/20/16; 4. J. Capeless (P), 132-3, 5/17/16; 5. E. Rodrigues (P), 131-5, 5/17/16.

LONG JUMP — 1. T. Shepard (L), 19-7 1/4, 5/28/16; 2. Z. Gage (T), 19-7, 5/16/16; 3. D. Mikaniewicz (W), 19-0 1/4, 4/28/16; 4. D. Newey (MM), 18-10 1/2, 5/28/16; 5. C. Cimini (MG), 18-7 1/4, 5/17/16.

TRIPLE JUMP — 1. D. Mikaniewicz (W), 40-9 1/2, 5/21/16; 2. N. Robarge (P), 39-1 1/2, 5/28/16; 3. A. Hall (HV), 38-2 1/2, 5/10/16; 4. A. Ahmed (T), 37-7 3/4, 5/16/16; 5. C. McNinch (L), 37-5, 4/27/16.

HIGH JUMP — 1. D. McIntosh (T), 5-10, 5/16/16; 2. T. Shepard (L), 5-8, 5/10/16; T3. J. Smith (HV), 5-6, 4/20/16; T3. Z. Gage (T), 5-6, 4/27/16; T3. S. Villinski (L), 5-6, 5/10/16.

Girls Honor Roll

* = updated time/result

3200 METER RELAY — 1. Lenox, 9:55.67 (Tibbetts, Jourdain, Sorrentino, Najimy), 5/28/16; 2. Mount Greylock, 9:59.89, 5/28/16; 3. Pittsfield, 10:32.36 (Columna, Maddalena, Quetti, Dargie), 5/28/16; 4. Wahconah, 10:39.36, 5/28/16; 5. Monument Mountain, 10:54.92, 5/28/16.

100 METER HURDLES — 1. S. Meisberger (L), 15.37, 5/28/16; 2. H. Shook (D), 16.63, 5/10/16; 3. G. Moncecchi (W), 16.73, 6/4/16; 4. P. Gray (MM), 17.1, 5/16/16; 5. M. Tierney (P), 17.16, 5/20/16.

100 METER DASH — 1. S. Supranowicz (P), 13.0, 5/17/16; 2. M. Ross (MG), 13.1, 4/20/16; 3. J. Szczepaniak (MG), 13.2, 5/10/16; 4. A. Kinne (MM), 13.37, 5/16/16; T5. A. Bolling (P), 13.4, 5/17/16; T5. I. Viner (W), 13.4, 5/18/16.

1600 METER RUN — 1. M. Sorrentino (L), 5:15.06, 5/28/16; 2. V. Gamberoni (W), 5:15.38, 5/28/16; 3. E. Jourdain (L), 5:28.92, 5/16/16; 4. A. Blanchard (MM), 5:29.35, 5/28/16; 5. A. Najimy (L), 5:33.05, 5/21/16.

400 METER RELAY — 1. Pittsfield, 53.3, 5/17/16; 2. Monument Mountain, 53.4 (K. Subklew, P. Wojtkowski, J. Johannsdottir, A. Lane), 4/27/16; 3. Mount Greylock, 53.85, 5/28/16; 4. Hoosac Valley, 54.18 (E. Field, H. Koczela, M. Vigna, F. Field), 4/28/16; 5. Wahconah, 54.5 (S. Lee, A. Graham, E. Sears, A. McKnight), 5/10/16.

400 METER RUN — 1. M. Albert, (MG), 1:01, 5/10/16; 2. M. Powell (MM), 1:01.17, 5/28/16; 3. T. Brown (L), 1:02.29, 5/21/16; 4. A. McKnight (W), 1:02.5, 4/20/16; 5. A. Blanchard (MM), 1:02.9, 5/10/16.

400 METER HURDLES — 1. S. Meisberger (L), 1:04.08, 6/4/16; 2. A. Kinne (MM), 1:07.87, 4/27/16; 3. E. Dudley (MG), 1:09.57, 5/14/16; T4. G. Moncecchi (W), 1:10.8, 5/6/16; T4. M. Tierney (P), 1:10.8, 5/17/16.

800 METER RUN — 1. M. Sorrentino (L), 2:21.34, 5/21/16; 2. M. Albert (MG), 2:22.25, 5/21/16; 3. M. Swann (MG), 2:29.52, 5/21/16; 4. M. Burris-Wells (MG), 2:29.56, 5/14/16; 5. G. Moncecchi (W), 2:31.72, 6/4/16.

200 METER DASH — 1. S. Supranowicz (P), 26.48, 5/20/16; 2. A. Bolling (P), 26.98, 5/20/16; T3. M. Ross (MG), 27.3, 4/20/16; T3. M. Albert (MG), 27.3, 5/10/16; 5. M. Powell (MM), 27.48, 5/21/16.

3200 METER RUN — 1. E. Jourdain (L), 11:39, 5/10/16; 2. M. Sorrentino (L), 11:47, 5/10/16; 3. M. Smith (MG), 11:48.73, 5/21/16; 4. V. Gamberoni (W), 11:57.9, 5/6/16; 5. N. Gamberoni (L), 12:00.09, 5/21/16.

1600 METER RELAY — 1. Monument Mountain, 4:04.24, 6/4/16; 2. Lenox, 4:13.43, 5/16/16; 3. Mount Greylock, 4:17.7 (E. Dudley, M. Burris-Wells, M. Ross, M. Albert), 5/17/16; 4. Pittsfield, 4:18.71 (Munch, Eline-Wright, Tierney, McMahon), 5/28/16; 5. Wahconah, 4:24.7 (Pudlo, Grogan, McKnight, Moncecchi), 5/10/16.

SHOT PUT — 1. P. Gray (MM), 34-1, 5/10/16; 2. S. Atiemo (P), 30-1; 4/13/16; 3. D. Albano (MG), 29-8, 5/28/16; 4. L. Lobovits (T), 29-1 1/4, 5/6/16; 5. S. Mitchell (MM), 29-0, 5/10/16.

DISCUS — 1. M. Haftl (L), 90-2, 5/6/16; 2. E. Bernardy (MG), 87-3, 5/6/16; 3. O. Bresett (HV), 83-7, 5/17/16; 4. F. Field (HV), 83-4, 5/17/16; 5. L. Marcinczyk (MG), 82-10, 5/10/16.

JAVELIN — 1. P. Gray (MM), 103-6, 4/27/16; 2. Z. Bazzano (MM), 93-0, 5/16/16; 3. J. Eline-Wright (P), 92-1 1/4, 5/10/16; 4. B. Giansiracusa (W), 90-5, 5/28/16; 5. L. Thomas (D), 89-3 1/2.

LONG JUMP — 1. S. Meisberger (L), 16-9, 5/18/16; 2. G. Moncecchi (W), 15-11 1/2, 5/26/16; 3. J. Anderson (W), 15-6 1/2, 5/28/16; 4. L. Pudlo (W), 15-1 1/2, 5/26/16; 5. A. Bolling (P), 14-11 1/4, 5/20/16.

TRIPLE JUMP — 1. L. Pudlo (W), 32-3 1/2, 5/21/16; 2. O. Nda (P), 31-4 1/2, 5/10/16; 3. D. Rybacki (MM), 31-3 1/2, 5/6/16; 4. H. Koczela (HV), 30-6, 5/17/16; 5. B. DiGennaro (D), 30-4, 5/16/16.

HIGH JUMP — T1. T. Brown (L), 4-10, 4/20/16, T1. S. Meisberger (L), 4-10, 4/20/16; T1. S. Chow (MG), 4-10, 5/10/16; T1. A. Blanchard (MM), 4-10, 5/16/16; 5. L. Pudlo (W), 4-8, 4/28/16.


TALK TO US

If you'd like to leave a comment (or a tip or a question) about this story with the editors, please email us. We also welcome letters to the editor for publication; you can do that by filling out our letters form and submitting it to the newsroom.

Powered by Creative Circle Media Solutions