Lenox: Berkshire Country Day School recognizes local graduates

Posted

LENOX >> Berkshire Country Day School, an independent school for students in preschool through ninth grade, celebrated an Awards and Graduation Ceremony on Wednesday, June 15.

Graduates of the Class of 2016 include the following area residents:

William Blomquist, Hillsdale, N.Y.; Nicolas Capala, Spencertown, N.Y.; Samantha Elliott, Pittsfield; Samuel Ferrone, Spencertown; Maxwell Kittredge, Dalton; Tibor Lazar, Kinderhook, N.Y.; Rosemary Lindsay, Lakeville, Conn.

Also, Finn Mathews, Lenox; Dorree Ndooki, Great Barrington; Jordan Orloff, Ghent, N.Y.; Hayley Syrett, Great Barrington; Henry Taylor, Lenox; Rufus Taylor, Lenox; Tobias Van Schaick, Pittsfield.

Awards were presented to graduates as well as students in grades 7 and 8.

Grade 9 Awards

Adeline Cowhig Mathematics Prize: Samuel Ferrone.

Butler Academic Prize: Samuel Ferrone.

Donald T. Oakes Citizenship Award: William Blomquist.

Excellence in Spanish Prize: Tibor Lazar.

G. James Fawcett English Prize: Samuel Ferrone, Dorree Ndooki.

Judge Citizenship Award: Maxwell Kittredge.

Madame Grad French Prize: Tobias Van Schaick.

Marilyn Orner Cromwell Art Prize: Jordan Orloff.

Phillips Citizenship Award: Dorree Ndooki.

Philip Potter Classics Prize: Samuel Ferrone.

Ramsbotham History Prize: Samuel Ferrone,

Theater Ensemble Prize: Maxwell Kittredge.

Thomson Science Prize: Rufus Taylor.

Viv Murray Caputo Music Prize in Instrumental and Vocal: Henry Taylor.

Grade 8 Awards

Anna Zaffanella French Prize: Lanna Knoll, Great Barrington.

Eighth Grade Science Prize: Emily Carmel, Pittsfield and Adams.

Eighth Grade Spanish Prize: Ria Kedia, Pittsfield.

Excellence in History Prize: Wilder Harwood, East Chatham, N.Y.

Gail Heady Citizenship Award: Emily Carmel.

Marcia V. Jones Latin Prize: Lanna Knoll.

Ned Douglas Mathematics Prize: Ria Kedia.

Steffi Fletcher Creative Writing Prize: Jack Glantz, Lenox and Pittsfield; Ria Kedia.

Viv Murray Caputo Music Prize in Instrumental: Alex Currie, Dalton.

Viv Murray Caputo Music Prize in Vocal: Fiona Ferrone, Spencertown.

Grade 7 Awards

Dawn Masiero Graphics Art Prize: Jasmine Light, Pittsfield.

Eugénie D. Fawcett Classics Prize: Colby Lederman, Pittsfield.

Nancy Cowhig Growth in Mathematics Prize: Shayna Kantor, Lenox.

Seventh Grade English Prize: Colby Lederman; Julia Mammen, Housatonic.

Seventh Grade Growth in French Prize: Miriam Miller, Pittsfield.

Seventh Grade Growth in Spanish Prize: Harrison Seeley, Richmond.

Seventh Grade Science Prize: Harrison Seeley.

Theater Ensemble Prize: Julia Mammen.

U.S. History Prize: Cass Combs, New Marlborough.

Virginia I. Peterson Citizenship Award: Shayna Kantor.


TALK TO US

If you'd like to leave a comment (or a tip or a question) about this story with the editors, please email us. We also welcome letters to the editor for publication; you can do that by filling out our letters form and submitting it to the newsroom.

Powered by Creative Circle Media Solutions